Temat: [Mondeo 2000-2007] wymiana małego termostatu - gdzie ?
View Single Post
Stary 21-01-2015, 20:41   #79
kerad6
ford::amateur
 
Imię: Dariusz
Zarejestrowany: 15-05-2013
Skąd: Sochaczew
Model: Mondeo MK3 kombi
Silnik: DIESEL 2,0 TDI
Rocznik: 2001
Postów: 2
Domyślnie Odp: wymiana małego termostatu - gdzie ?

Witam. Mondeo MK3 2.0 TDDI 115KM.
Wymiana małego termostatu. O objawach nie piszę bo dobrze to opisali poprzednicy.Ponieważ nie uśmiechało mi się odkręcanie przewodów paliwowych i później zabawa z odpowietrzaniem ich postanowiłem wymienić mały termostat bez ich odkręcania. Było trudno bo dostęp był ciężki a miejsca do manipulowania bardzo mało - nie ma możliwości przeciśnięcia całej dłoni za przewody paliwowe. Konieczne do demontażu duży klucz z grzechotką z przedłużeniem do śrub 10- kolektor, mały klucz z grzechotką do śruby 8- śruba trzymająca mały termostat , klucz płaski 8 - nakrętka przewodu elektrycznego , wkrętach -obejma do rury gumowej z prawej strony kolektora, kombinerki-zdjęcie obejmy z przewodu przy małym termostacie.
Mały termostat kupiłem tu :
http://www.ford-esklep.pl/pl/p/Termo...Q-6L635-AE/633
Czynności:
1. Zdjęcie plastikowej pokrywy silnika - delikatne szarpnięcie w górę, 4 zaczepy w rogach.
2. Luzujemy obejmę na przewodzie gumowym z boku kolektora i ściągamy przewód z kolektora.( zdjęcie nie jest w kolejności).
Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

3. Odkręcamy nakrętkę 8 z przewodu elektrycznego i wyciągamy przewód od dołu kolektora.
Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

4. Odsuwamy od kolektora przewód w osłonie na górze kolektora - nic nie odłączmy( u mnie przymocowany paskami zaciskowymi).
Wysuwamy z zaczepów gumowy przewód z dołu kolektora.
5.Odkręcamy 9 śrub - 10. Śruby po odkręceniu nie wypadają z kolektora więc nie trzeba ich trzymać czy wyciągać palcami, po prostu wyjmujemy kolektor.
6. Przy pomocy kombinerek zsuwamy opaskę z przewodu małego termostatu. Przy montażu zostawiłem tą opaskę na przewodzie niżej ( b.słaby dostęp do jej ponownego montażu) i założyłem tradycyjną ściąganą wkrętakiem lub kluczem.
7. Zdjęcie przewodu z termostatu ( aby uniknąć straty płynu wepchnąłem w niego przygotowany kawałek szmatki.) Przed odkręceniem śruby 8 termostatu wepchnąłem pod niego drugą przygotowaną szmatkę żeby nie szukać ewentualnie śruby, która może polecieć w dół Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. ).
Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

8. Wciśnięcie małego klucza z grzechotką + przedłużka+przegub i odkręcenie śruby , która jest z tyłu termostatu. Operowanie grzechotką tylko strefie między przewodami paliwowymi.
Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

9. Przed wyciągnięciem termostatu zaznaczyłem sobie jego położenie co pozwoliło po włożeniu nowego bez problemu trafić śrubą mocującą. Dalej wyciągnięcie małego termostatu i włożenie przygotowanego nowego. Mimo , że miałem przygotowany nie udało się błyskawicznie ich zamienić - mało miejsca , więc wyleciało ok.1 L płynu. Ale to nie problem. Przed włożeniem nowego, uszczelkę przeciągnąć palcem z płynem chłodzącym.
10. Wyczyściłem kolektor i otwory w bloku silnika z nagaru-sadzy co pozwoliło przywrócić pełny ich przekrój.
11. Montaż w odwrotnej kolejności.
Było ciasno i nie łatwo ale uniknąłem odkręcania i odpowietrzania przewodów paliwowych. Dolałem czerwonego płynu G12.
Po zabiegu temperatura ok - wskazówka na styku środkowej kreski z lewej strony.
Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
kerad6 jest offline   Odpowiedź z Cytatem