View Single Post
Stary 13-05-2023, 20:32   #7
SAR37
ford::advanced
 
Avatar SAR37
 
Imię: Grzegorz
Zarejestrowany: 10-05-2022
Skąd: Kraków
Model: Ranger Limited
Silnik: 2.0 213KM Bi-Turbo
Rocznik: 2021
Postów: 201
Domyślnie Odp: wymiana oleju w skrzyni 10-cio biegowej 10R80

Ta skrzynia to obecnie „żelazna” podstawa Forda w USA - wszystkie pickupy F-, Ranger, Everest, Bronco no i Mustang. Poza Fordem, w różnych odmianach, montowane w Lincoln, Chevrolet, GMC, Cadillac a nawet - uwaga! - VW Amarok z 2023 roku! Nie jest to więc mała seria. Główne problemy to właśnie szybkie przegrzewanie oleju - efekt dynamicznej jazdy (Mustang, Camaro) i znacznych obciążeń przy wysokich temperaturach zewnętrznych. Z tego powodu cześć automatów na rynek amerykański wyposażono w dodatkową chłodnicę oleju.
Obejrzałem kilkadziesiąt filmików na YT odnośnie tej skrzyni i wszędzie pojawiała się konkluzja o konieczności wymiany oleju w przypadku nieprawidłowej pracy (przeciąganie, szarpnięcia, uślizgi). Jest to o tyle istotne, iż producenci aut (a nie skrzyni!) mówią o jej kompletnej BEZOBSŁUGOWOŚCI lub tylko ewentualnym uzupełnianiu poziomu oleju! Producent zaleca bodajże wymianę oleju i filtra co 60-65 tys mil (!) czyli co ok. 100 kkm lub w przypadku nieprawidłowej pracy - to co w/w.
Ja tam wolę wydać kilka setek na nowy olej i cieszyć się płynną jazdą.

Update: przed odessaniem oleju, auto stało ponad 24h bez odpalania silnika - dostałem info, że po krótkim odpaleniu i przestawieniu auta (w ramach posesji), udało się odessać początkowo tylko 2 kwarty. Warto więc postawić auto przed planowaną wymianą na dłużej bez ruchu.

Ostatnio edytowane przez SAR37 ; 20-05-2023 o 10:36
SAR37 jest offline   Odpowiedź z Cytatem