Temat: [Focus 1998-2004] wariujący wskaźnik temperatury i p1289
View Single Post
Stary 03-05-2011, 21:36   #1
andy71
ford::beginner
 
Avatar andy71
 
Zarejestrowany: 27-02-2009
Skąd: Wrocław
Model: Mondeo
Silnik: 2.0 TDCi
Rocznik: 2003
Postów: 39
Domyślnie wariujący wskaźnik temperatury i p1289

Samochód to Focus 1.6 z 2003.
Komputer wywala błąd 1289. Czujnik temperatury na głowicy wymieniony, objawy takie same.
Problem pojawia się tylko jak samochód postoi, np. po nocy (zupełnie wystygnie). Odpalam silnik, wskazówka temperatury trzyma się cały czas na pozycji minimum, wentylator po jakimś czasie się włącza (wskazówka dalej minimum). MAM ODB2 i ScanXL - monitoruję FORD.ENGINE.CHT (Cylinder Head Temperature after FMEM) oraz SAE.ECT (Engine Coolant Temperature). Pierwszy pokazuje temperaturaturę, która wydaje się prawidłowa, rośnie od temperatury otocznia do 119 (i ani trochę więcej). Dość szybko rośnie, wentylator cały czas działa, nawet już przy 80stopniach!
W tym czasie 2gi czujnik - ECT pokazuje -40, a wskazówka jest na minimum.
Nagle 2gi czujnik (ECT) dostaje temperature 109 stopni, a CHT spada do 117. po kilku sekundach temperatury osiągają 108 i ,110. Wskazówka temperatury jest na środku. Następnie CHT spada do 97, ECT pokazuje -40, wskazówka na miniumum. W tym momencie wentylator już nie chodzi. CHT powoli rośnie do 103, a którym to ECT nagle pokazuje 59, później -40. w tym momencie wskaznik temperatiry pokazuje raz minimum raz środek ECT pokazuje raz - 40 raz 75, CHT różne temperatury 58, 52, 68, 43 obroty na biegu jałowym skaczą powyżej 1000, później spadają, samochód gaśnie. Od tego momentu silnik jest w trybie awaryjnym, zapisany jest błąd 1289.

Gdy skasuję błąd, a silnik jest już rozgrzany CHT i ECT pokazują wiarygodne odczyty, różnicące się max 2 stopnie, a wentylator włącza się przy 122 stopniach, temperatury spadają poniżej 100, wyłącza się. wszystko działa jak należy, można jeździć bez problemów.

Problem nie występuje za każdym razem.
Problem pojawił się po standardowej wymianie filtrów i oleju. Dodam też, że jakieś pół roku wcześniej żonka zróbiła trasę z odkręconym korkiem oleju i wszystko pod maską pływało w oleju. Między innymi zalane świece, czujnik temperatury na głowicy, itd. Świece wymienione, i tak jak wspominałem czujnik temperatury na głowicy też został wymieniony, a okolica oczyszczna z oleju.

W ASO po VINie podali mi, że w tym modelu poza czujnikiem na główicy jest jeszcze czujnik temperatury płynu, ale za chiny nie mogę go zlokalizować. Pod cewką go nie ma. Gdzie mam szukać?
Co dalej?
andy71 jest offline   Odpowiedź z Cytatem