Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Focus (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=94)
-   -   [Focus 2004-2008] Samochód się buja podczas toczenia, a kierownica trzęsie od 110km/h w górę (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=146541)

mtbiker 21-12-2011 21:33

Samochód się buja podczas toczenia, a kierownica trzęsie od 110km/h w górę
 
Witam kolegów serdecznie!

Nie ukrywam, że trafiłem tu z powodu problemu z autem - Focus II 1.8 tdci 2007. Od nowości w moich rękach.

Objawy:
1. Przy toczeniu (tj. wrzucam dwójkę, puszczam gaz, obroty się uspokajają i samochód się toczy) na 100% gładkiej nawierzchni samochód się buja. Delikatnie, ale wyczuwalnie, mniej więcej co obrót koła czuć jakby coś było przylepione do którejś z opon i koło musiało "przeskakiwać". Oczywiście na oponach niczego nie widać.
2. Powyżej 110km/h kierownica drży. Jest to nie tylko wyczuwalne pod ręką, ale również doskonale widoczne gołym okiem. Kierownica tak jakby się rozmazuje, nieostro ją widać. Mam nadzieję, że to zrozumiały opis.

Próby działania:
Tarcze - proste, tak stwierdzili w Abscar. Poza tym podnieśli samochód, pokręcili kołami i niczego nie wykryli.
Koła - wyważone po niedawnej wymianie na zimówki.
Opony - to nie jest ta kwestia, bo identyczne objawy były na letnich.

Mam wrażenie, że objawy się pogłębiają powoli. Boję, się, że po pierwsze to coś poważnego i grozi niebezpieczeństwem, a po drugie, że jeśli szybko nie zadziałam to kilka innych rzeczy pójdzie się... do lasu, choćby zawiecha czy coś w układzie kierowniczym. Na święta jadę w 500km trasę i nie uśmiecha mi się każdego kilometra jechać z duszą na ramieniu.

Nie wiem już, czy mam wymieniać tarcze, czy kupować nowe opony, czy prostować felgi, czy Bóg wie co jeszcze... Nie chcę się pakować w niepotrzebne koszty!

Koledzy, co to za cholerstwo?! Ktoś ma pomysł? :(
Pomocy!

cezarg1410 21-12-2011 22:07

Odp: Samochód się buja podczas toczenia, a kierownica trzęsie od 110km/h w górę
 
Problem na pewno leży gdzieś w układzie - opona + felgi.
Mam to samo w drugim aucie. Bicie przy wyższej prędkości, przy wolnej ewidentne "bujanie" auta - po zmianie kół na zimowe (felgi + opony) objawy zniknęły.
U mnie prawdopodobnie jest to wina felg - jedna jest widocznie krzywa - u ciebie podejrzewam to samo tyle że w mniejszym stopniu.

photoactions 21-12-2011 23:29

Odp: Samochód się buja podczas toczenia, a kierownica trzęsie od 110km/h w górę
 
Niekoniecznie felgi i opony. Ja kupiłem 4nowe felgi i 4 nowe opony i mam ten sam problem :D

Kamils37 21-12-2011 23:54

Odp: Samochód się buja podczas toczenia, a kierownica trzęsie od 110km/h w górę
 
w essim miałem to samo ;p okazało się że felga była strzelona
pozdrawiam

Rafał A.(antek) 22-12-2011 00:43

Odp: Samochód się buja podczas toczenia, a kierownica trzęsie od 110km/h w górę
 
Sprawdz luzy układu napedowego, przeguby, półośki. Spójz na zbierzność. Opisz dokładniej co sie dzieje:
Na luzie na toczącym sie aucie
Na biegu bez gazu
Na biegu przyspieszajac intensywnie

ciafka 22-12-2011 21:25

Odp: Samochód się buja podczas toczenia, a kierownica trzęsie od 110km/h w górę
 
mtbiker, objawy u mnie nie były oczywiście w 100% zgodne z tym co opisałeś, ale jak w Mondeo MK4 padł mi przedni amortyzator to też delikatnie bujało na równym (bo na nierównym to ostro wtedy buja :wink:), na kierownicy było czuć itp. Nie zaszkodzi więc skontrolować amorki.

neon2909 23-12-2011 09:30

Odp: Samochód się buja podczas toczenia, a kierownica trzęsie od 110km/h w górę
 
Wykluczam kwestie zawieszenia. Nie ma on zbytnio wpływu na zachowanie pojazdu w trakcie toczenia się na równej nawierzchni. Raczej stawiał bym na opony i felgi. Bywają przypadki , że uszkodzenie felgi ujawnia się w momencie zamontowania koła na pojazd. Na wyważarce bez obciążenia jest ok. Spróbuj może wyważania dynamicznego kół. Może to coś pomoże

mtbiker 23-12-2011 11:00

Odp: Samochód się buja podczas toczenia, a kierownica trzęsie od 110km/h w górę
 
Cytat:

Napisał cezarg1410 (Post 1755361)
Problem na pewno leży gdzieś w układzie - opona + felgi.

Ja również stawiam na te rejony. Pewnie rzeczywiście felga... tylko która :/

Cytat:

Napisał Rafał A.(antek) (Post 1755424)
Opisz dokładniej co sie dzieje:
Na luzie na toczącym sie aucie
Na biegu bez gazu
Na biegu przyspieszajac intensywnie

Na luzie na toczącym się aucie - następuje delikatne bujanie samochodu na idealnie równej nawierzchni. Tak jak opisałem w pierwszym poście.
Na biegu bez gazu - również tak jak napisałem, czyli przy toczeniu 5km/h bujanie, a powyżej 110km/h trzęsie się kiera.
Na biegu przyspieszając intensywnie - na idealnie równej nawierzchni przy przyspieszaniu od zera, jeśli się "wczuć" to można wyczuć coraz szybsze bujanie samochodu, tak jak gdyby coś było przyklejone do któregoś koła.

Cytat:

Napisał ciafka (Post 1755806)
mtbiker, objawy u mnie nie były oczywiście w 100% zgodne z tym co opisałeś, ale jak w Mondeo MK4 padł mi przedni amortyzator to też delikatnie bujało na równym (bo na nierównym to ostro wtedy buja :wink:), na kierownicy było czuć itp. Nie zaszkodzi więc skontrolować amorki.

Ok, jest to pewien pomysł, dzięki. Ale szczerze wątpię, że to zawiecha... absolutnie stawiałbym na koła.

Cytat:

Napisał neon2909 (Post 1755898)
Wykluczam kwestie zawieszenia. Nie ma on zbytnio wpływu na zachowanie pojazdu w trakcie toczenia się na równej nawierzchni. Raczej stawiał bym na opony i felgi.

Przychylam się. To nie zawiecha, nie dawałoby to takiego efektu dokładnie co obrót koła...

Cytat:

Napisał neon2909 (Post 1755898)
Spróbuj może wyważania dynamicznego kół. Może to coś pomoże

Ki diabeł? Gdzie to się robi?

maol 23-12-2011 11:41

Odp: Samochód się buja podczas toczenia, a kierownica trzęsie od 110km/h w górę
 
Proponuję po prostu oddać felgę, która była wyważana za pomocą największych ciężarków do prostowania. Wyważenie koryguje w znacznym stopniu efekty małych zgięć, przy większych... tylko je maskuje. Zwykle zgięta felga powoduje też taki efekt - z koła schodzi powietrze, ale po zanurzeniu koła pod wodę nie ma żadnego śladu po uciekającym powietrzu. Ucieczka następuje powolutku, tylko w trakcie jazdy.

Sender 23-12-2011 11:48

Odp: Samochód się buja podczas toczenia, a kierownica trzęsie od 110km/h w górę
 
witam.
kolega miał pecha i zaliczył felgę. miałem to samo . po tamtej zimie mimo że jeżdże ostrożnie musiałem wymienić 2 felgi. szkoda łożysk i elementów zawieszenia dlatego szybko usunąłem trefne felgi.
pozdrawiam.


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 13:12.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.