Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Mondeo (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=95)
-   -   [Mondeo 2007-2014] Nieterminowa wymiana oleju (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=128906)

piast9 19-04-2011 18:13

Nieterminowa wymiana oleju
 
Witam wszystkich serdecznie

Jestem nowym użytkownikiem forum jak i Forda Mondeo 2008 2.0 TDCI 140 KM ver SilverX.
Kupiłem niedawno wspomniane cacko z niedużym jak dla mnie udokumentowanym przebiegiem - 74000 km. Gdy na spokojnie przeanalizowałem wpisy z książki serwisowej i informacje na temat serwisowania z firmy prywatnej od której auto kupiłem - zauważyłem, że wszystko jest O.K. poza jednym. Wygląda na to, że ostatnia wymiana oleju była półtora roku temu przy przebiegu 40 300km. Oczywiście olej z filtrem od razu wymieniłem i wyzerowałem komunikat o jego wymianie (na razie się nie powtarza). Auto zachowuje się bez zarzutu, silnik z turbiną również... I teraz nie wiem czy drążyć temat (w ASO na komputer cy cóś?), czy jeżeli jest O.K. to nie wnikać i cieszyć się z prawie nowego autka?

Z góry dziękuję za rzeczowe sugestie i pozdrawiam

SrebnaStrzała 19-04-2011 19:00

Odp: Nieterminowa wymiana oleju
 
Jak był lany dobry olej to nie ma żadnego powodu do obaw, jeśli to był fordowski no to trudno powiedzieć

berek1903 19-04-2011 19:05

Odp: Nieterminowa wymiana oleju
 
ale jakby niebyło OLEJ to podstawa powinien byc wymieniany według okreslonego terminu

SrebnaStrzała 19-04-2011 19:12

Odp: Nieterminowa wymiana oleju
 
Cytat:

Napisał berek1903 (Post 1641182)
ale jakby niebyło OLEJ to podstawa powinien byc wymieniany według okreslonego terminu

Ponieważ... ?

berek1903 19-04-2011 19:19

Odp: Nieterminowa wymiana oleju
 
przykładowo olej traci po pewnym czasie swoje odpowiednie własnosci smarujace, w oleju znajduja sie opiłki powstałe w skutek pracy silnika ,olej jesli jest juz bardzo wyeksploatowany robi sie jak galareta (widziałem autentycznie) i pare tego jeszcze jest
zreszta jakby niebyło po cos producent zalecił terminowe wymiany

piast9 19-04-2011 19:42

Odp: Nieterminowa wymiana oleju
 
Cytat:

Napisał SrebnaStrzała (Post 1641179)
Jak był lany dobry olej to nie ma żadnego powodu do obaw, jeśli to był fordowski no to trudno powiedzieć

Wymieniany był w serwisie jeszcze podczas gwarancji - fordowski Formula F 5W-30. Dodam jeszcze, że tuż przed wymianą sprawdziłem poziom oleju i było prawie maximum.

Osmola 19-04-2011 20:46

Odp: Nieterminowa wymiana oleju
 
Olej nie traci właściwości smarujących tylko właściwości myjace (czyszczące) :P

donpedro60 19-04-2011 21:05

Odp: Nieterminowa wymiana oleju
 
Piast9 ciesz sie z autka.Jezeli przebieg jest prawdziwy to nie ma powodow do obaw z tym olejem.
Dodam dla uspokojenia Cie ze ja pierwsza wymiane robilem po10kkm,druga po32kkm a trzecia miesiac temu po 60kkm i jest absolutnie wszystko OK.W ASO tez nie mieli zadnych aluzji co do takiego rozkladu przegladow.Pzdr.

Cobretti 19-04-2011 21:10

Odp: Nieterminowa wymiana oleju
 
ja w swoim connekcie pierwsza zmiana oleju po 20.000 (pospieszyłem się o 5000km)
teraz .. czekam do 50.000km na przeglad i wymianę oleju - zostało jeszcze niecałe 6.000km :D - stan oleju i jego jakość poza barwa jest normalna....)
Używam Formuly F

a skro Kolego Piast9 już wymieniłeś olej w swoim to... "wyrównaj" kolejną wymianę do zalecanej wg książki i luzik :)

bolek-tarnow 19-04-2011 21:20

Odp: Nieterminowa wymiana oleju
 
a moze olej byl wymieniony miedzyczasie poza ASO i dlatego nie ma wpisu?!

SrebnaStrzała 19-04-2011 21:22

Odp: Nieterminowa wymiana oleju
 
Tak jak koledzy powyżej napisali, dlatego nie jest tak istotne aby się co do kilometra trzymać wymian. To na prawdę nie jest katastrofa jeśli się wymieni po 40stu a nie po 30stu itd.
Generalnie podobno olej z czasem polepsza swoje właściwości smarne ze względu na zawartą w nim sadzę.

keisim 19-04-2011 23:13

Odp: Nieterminowa wymiana oleju
 
Tyle, że w przypadku 2.0 TDCi MK4, do wszystkiego co napisaliście dochodzi jeszcze kwestia rozrzedzenia oleju paliwem, które spływa po ściankach cylindrów do miski olejowej w fazach regeneracji filtra DPF.

AFAIK może zdarzyć się tak, że ilość paliwa, które dostało sie do oleju skompensuje ubytek oleju (spowodowany np. nieszczelnością)... i wtedy mamy poziom OK ale niską zawartość oleju w oleju ;)

piast9, trochę dziwne, że między 40kkm a 74kkm nie było wymiany bo AFAIR przy 60kkm wypada duży przegląd... Pamiętaj o używaniu oleju dedykowanego do silników z DPF.

piast9 20-04-2011 10:29

Odp: Nieterminowa wymiana oleju
 
Cytat:

Napisał bolek-tarnow (Post 1641329)
a moze olej byl wymieniony miedzyczasie poza ASO i dlatego nie ma wpisu?!

Mam spis napraw poza ASO tj. wymiana klocków, wymiana żarówek itp, ale nie ma tam wpisu na temat wymiany oleju.... albo zapomnieli akurat, to wpisać, albo nie wymienili....

piast9 20-04-2011 10:39

Odp: Nieterminowa wymiana oleju
 
Cytat:

Napisał keisim (Post 1641410)
ciach..
AFAIK może zdarzyć się tak, że ilość paliwa, które dostało sie do oleju skompensuje ubytek oleju (spowodowany np. nieszczelnością)... i wtedy mamy poziom OK ale niską zawartość oleju w oleju ;)
piast9, trochę dziwne, że między 40kkm a 74kkm nie było wymiany bo AFAIR przy 60kkm wypada duży przegląd... Pamiętaj o używaniu oleju dedykowanego do silników z DPF.

Jaki olej jest dedykowany do silników z DPF? Formula F 5W-30 jest za słaby? Co jest sprawdzane na przeglądzie po 60 kkm?
Będę jeździł głównie po mieście i pewnie często będzie przebiegał proces wypalania tego filtra - jak często wtedy wymieniać olej?
Jak rozpoznam, że auto jest w trackie regeneracji DPF? Autem na razie przejechałem 500 km i w trasie pali mi ok. 7litrów/100km (100-130 km/h) a w mieście w godzinach szczytu 9-9,5 l/100km - nie mam porównania, ale wydaje mi się, że dużo zwłaszcza, że w mieście na razie mocno się hamuję jak na moją ciężką nogę...

jvras 20-04-2011 12:08

Odp: Nieterminowa wymiana oleju
 
Cytat:

Napisał piast9 (Post 1641570)
Jaki olej jest dedykowany do silników z DPF? Formula F 5W-30 jest za słaby? Co jest sprawdzane na przeglądzie po 60 kkm?
Będę jeździł głównie po mieście i pewnie często będzie przebiegał proces wypalania tego filtra - jak często wtedy wymieniać olej?
Jak rozpoznam, że auto jest w trackie regeneracji DPF? Autem na razie przejechałem 500 km i w trasie pali mi ok. 7litrów/100km (100-130 km/h) a w mieście w godzinach szczytu 9-9,5 l/100km - nie mam porównania, ale wydaje mi się, że dużo zwłaszcza, że w mieście na razie mocno się hamuję jak na moją ciężką nogę...

Ja jak jeżdżę normalnie (bez szaleństw, spokojnie) to mi komputer pokazuje w mieście ok. 7,5 l/100km. W trasie (krajówki) zwykle ok 5,5, jak się bardzo postarałem na trasie z Wrocka do Wawy i z powrotem to nawet mniej. Rekord to 4,9 na odcinku ok. 130 km przy prędkości do 110km/h (plus przy wyprzedzaniu odrobinkę więcej ;) ).

piast9 20-04-2011 12:57

Odp: Nieterminowa wymiana oleju
 
Cytat:

Napisał jvras (Post 1641624)
Ja jak jeżdżę normalnie (bez szaleństw, spokojnie) to mi komputer pokazuje w mieście ok. 7,5 l/100km. W trasie (krajówki) zwykle ok 5,5, jak się bardzo postarałem na trasie z Wrocka do Wawy i z powrotem to nawet mniej. Rekord to 4,9 na odcinku ok. 130 km przy prędkości do 110km/h (plus przy wyprzedzaniu odrobinkę więcej ;) ).

Jednym słowem mogę przyjąć, że jak na razie w moim Mondziaku cały czas przebiega regeneracja filtra DPF...??? We Wrocławiu nie ma korków, czy nie musisz jeździć przez centrum? - nie wyobrażam sobie jak uzyskać 7,5 tylko w mieście....

danielr 27-04-2011 11:33

Odp: Nieterminowa wymiana oleju
 
W momencie gdy sie wypala DPF:
- chodzi wentylator silnika nawet przy wyłączonej klimie
- jak masz chwilowe spalanie to przy wyłączonej klimie spalanie na postoju będzie na poziomie 0.9 l/h i więcej (normalnie u mnie jest ok. 0.4 - 0.5 l/h)
- dźwięk silnika jest bardziej "chrapliwy"
- w zamkniętym pomieszczeniu czuć dziwny smród właśnie od DPF
moim zdaniem nie ma szans, żeby DPF się wypalał dłużej niż 20-30 minut podczas normalnej eksploatacji zgodnie z procedurą tzn. jedziesz na wyższych obrotach tak , żeby nie zwariować w kabinie :) . Realnie jak pojedziesz na trasie przez pewien czas jakieś 3200-3500 obrotów na trójce to się powinno bardzo ładnie wszystko wypalić.


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 00:52.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.