Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Mondeo (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=95)
-   -   [Mondeo 2000-2007] Analiza nagrzewania się TDCI a termostaty (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=83042)

szpiotr 08-11-2009 18:11

Analiza nagrzewania się TDCI a termostaty
 
Na temat rozgrzewania się diesli w MK3 można by tu z forum książke napisać. Ponieważ rownież mój mondek wg.mnie nagrzewa się wolno postanowiłem zaglębic się w zasadę działania obiegu chłodzenia i właściwej pracy termostatów w moim aucie. Wjechałem na kanał, ściągłem dolne osłony by mieć dostęp do przewodów wodnych i odpaliłem zimne auto. Wg mnie pompa wody pcha od razu ciesz w strone nagrzewnicy (wyjście z termostatu w strone ściany grodziowej) i dopóki duży termostat się nie otworzy wypychać ma właśnie tak. Tak jest i u mnie, ale zapokoiło mnie to że górny przewód od termostatu do chłodnicy powoli ale razem z rozgrzewaniem się silnika również się nagrzewał. Ciepła robiła się również w niewielkim stopniu chłodnia w miejscu gdzie wchodził do niej przewód od dużego termostatu. I tu moja prośba do innych użytkowników abys prawdzili czy u nich zanim silnik się zagrzeje duży termostat troche płynu puszcza ?

Interesowała mnie zasada działania małego termostatu. Jest on umieszczony za pompą wody ale bardzo blisko niej. Od niego krótki wąż prowadzi do chłodnicy oleju, a potem kolejny wąż od chłodnicy oleju długim przewodem poprowadzonym przy belce pod chłodnicami trafia do chłodnicy wody (taki jest też chyba kierunek obiegu płynu). Nie wiem w jakiej temperaturze powinien sie otwierać mały termostat, ale wg. mnie u mnie jest sprawny - znaczy się pozostał przez cały czas zamkniety - przewod od małego termostatu do chłodnicy oleju nagrzał się nieznacznie (raczej od ciepła chłodnicy oleju - bo olej silnikowy się nagrzał), a ten długi przewód od chłodnicy oleju do chłodnicy wody pozostał zimny. Znaczy to, że układ ten był zmakniety przez mały termostat. I ma to sens. Bo na mały termostat napływa bezpośrednio schłodzona ciecz po powrocie z nagrzewnicy i chłodnicy wody. Mimo że wskazówka stała w pionie obieg cieczy przez mały termostat był zamkniety. Wynika zatem ze układ chłodzenia na powrocie musi mieć naprawde wysoką temperature aby uruchomiło się chłodzenie oleju. Wydają mi sie że w sezonie od jesieni do wiosny to termostat mały nie będzie sie miał okazji otworzyć. Ciełpło oddaje nagrzewnica w kabinie na tyle, że wracająca ciecz jest już na tyle chłodna że mały termostat się nie otworzy.
I rzeczywiście zgadzało by się, że wymiana u niektórych uszkodzonego małego termosatu pomogła. Bo gdy jest on popsuty - czyli otwarty, to powracający płyn z nagrzewnicy (coraz cieplejszy w trakcie nagrzewania silnika) zamiast iść się spowrotem don silnika się ogrzewać to przynjamniej w cześci skręca w bok i przez otwarty mały termostat płynie do chłodniy oleju a potem wody. No a jak płyn przejdzie przez chłodnice wody to sie wystudzi mocno.
Dlatego sugeruje wszystkich, którzy zamierzają wymienic mały termostat o sprawdzenie przewodu idącego od chłodnicy oleju do chłodnicy wody. Jeżeli mały termostat puszcza to przewód ten będzie się rozgrzewał.
Nie jestem pewnien pracy u siebie dużego termostatu, być może ma on puszczać niewielką ilość cieczy od paczątku na chłodnice, dlatego proszę innych (szczególnie tych którzy mają sprawny układ) o sprawdzenie kiedy puszcza im duży termostat.

marctwain 08-11-2009 19:36

Odp: Analiza nagrzewania się TDCI a termostaty
 
Zgadzałoby się to z moimi obserwacjami. Też zauważyłem, że te długi przewód idący przy belce pod chłodnicami oddaje bardzo dużo ciepła. Nawet osłony (2) niewiele pomagają. I dlatego ważna jest sprawność małego termostatu, żeby otworzył się przy osiągnięciu właściwej temperatury. Przy ciągłym otwarciu straty na tym przewodzie są ciężkie do odrobienia.:wink:

TTT 09-11-2009 18:28

Odp: Analiza nagrzewania się TDCI a termostaty
 
Ja miałem typowy objaw falowania temperatury w TDci - ostatnio wymieniłem oba termostaty i płyn chłodniczy - i ... problemy zniknęły. O wiele szybciej się rozgrzewa , a wskaźnik stoi równo w pionie niezależnie od sposobu jazdy.

Blackwhite 09-11-2009 21:39

Odp: Analiza nagrzewania się TDCI a termostaty
 
Ja mam podobny problem - strasznie wolno sie nagrzewa i osiagniecie temperatury 90 st C jest prawie nei mozliwe.Do tego temperatura czesto potrafi spasc z 80-90 do 60 st C.
Co mnie zaciekawilo to to, iz woda w zbiorniczku wyrownawczym jest caly czas zimna, natomiast rury (te grube idace od chlodnicy) sa cieple.
Czy to oznacza, ze maly termostat jest walniety?

Blackwhite 11-11-2009 13:11

Odp: Analiza nagrzewania się TDCI a termostaty
 
Sluchajcie bylem dzisiaj dzis u mechanika i powiedzial, ze pompa wodna do wymiany - zawsze wydawalo mi sie, ze jesli pompa jest walnieta to silnik sie przegrzewa a nei niedogrzewa.
Poprawcie mnie jesli sie myle - nie chce wydawac kasy na marne.

incognitus 11-11-2009 21:18

Odp: Analiza nagrzewania się TDCI a termostaty
 
czy zanim sie silnik zagrzeje w zbiorniczku wyrownawczym plyn powinien byc juz bardziej niz cieply? u mnie jest. jesli powinien pozostac zimny to co puszcza? maly termostat wymienilem i nadal niedogrzewa zbytnio i faluje

co do duzego termostatu to u mnie jest nonstop zimny przewod i bez zadnych przepuszczen - dopiero po 88 puszcza

darmodziej 11-11-2009 21:31

Odp: Analiza nagrzewania się TDCI a termostaty
 
Cytat:

Napisał Blackwhite (Post 1285933)
Sluchajcie bylem dzisiaj dzis u mechanika i powiedzial, ze pompa wodna do wymiany - zawsze wydawalo mi sie, ze jesli pompa jest walnieta to silnik sie przegrzewa a nei niedogrzewa.
Poprawcie mnie jesli sie myle - nie chce wydawac kasy na marne.

Myślę, że mechanik ma w połowie rację, powinieneś zmienić, ale mechanika. Te objawy wskazują na niesprawny duży termostat. Sprawdź jak nagrzewa się wąż łączący silnik z chłodnicą. Jeżeli nagrzewa się stopniowo, wraz z silnikiem, to termostat jest ciągle otwarty, jeżeli jest długo zimny, a później szybko robi się bardzo ciepły, to termostat jest dobry.

Blackwhite 11-11-2009 22:25

Odp: Analiza nagrzewania się TDCI a termostaty
 
Ok dzieki za odpowiedz, tez tak myslalem,z e pompa raczej ok.
Teraz jednak z innej beczki - co ile powinna zostac wymieniona pompa wodna?

Polarny 12-11-2009 08:21

Odp: Analiza nagrzewania się TDCI a termostaty
 
Można zrobić to jeszcze inaczej - ale wymaga to nieco zachodu.

Mamy zimny silnik (najlepiej po nocy. Notujemy temperaturę jaką wskazuje komputer. Jest to zarazem temperatura od której zaczyna nagrzewać się silnik.
Uruchamiamy autko i mierzymy czas po jakim osiągnie temperaturę 90*C stoją w miejscu.

Moim zdaniem sprawne auta powinny mieć niemal identyczne wyniki (różniące się tylko temperaturą startową, ale tutaj również nie powinno być jakiś przesadnych różnic).
Natomiast Ci z walniętym małym termostatem powinni mieć większe czasy.
Nie wiem, czy na tej podstawie nie można byłoby stworzyć prostej reguły - jeżeli Twój silnik nagrzewa się więcej niż X minut, to zmień mały termostat.

Co o tym sądzicie? Ja jutro postaram się wykonać takowy test.

darmodziej 12-11-2009 09:40

Odp: Analiza nagrzewania się TDCI a termostaty
 
Cytat:

Napisał Polarny (Post 1286521)
Można zrobić to jeszcze inaczej - ale wymaga to nieco zachodu.

Mamy zimny silnik (najlepiej po nocy. Notujemy temperaturę jaką wskazuje komputer. Jest to zarazem temperatura od której zaczyna nagrzewać się silnik.
Uruchamiamy autko i mierzymy czas po jakim osiągnie temperaturę 90*C stoją w miejscu.

Moim zdaniem sprawne auta powinny mieć niemal identyczne wyniki (różniące się tylko temperaturą startową, ale tutaj również nie powinno być jakiś przesadnych różnic).
Natomiast Ci z walniętym małym termostatem powinni mieć większe czasy.
Nie wiem, czy na tej podstawie nie można byłoby stworzyć prostej reguły - jeżeli Twój silnik nagrzewa się więcej niż X minut, to zmień mały termostat.

Co o tym sądzicie? Ja jutro postaram się wykonać takowy test.

Nie wydaje mi się to być skuteczną metodą, bo przecież do nagrzania mamy tą samą masę silnika i ilość płynu, więc co za różnica, czy najpierw nagrzeje się silnik do około 70 ÷ 80°C, a później do 90°C razem z płynem z chłodnicy, czy też od razu będzie się nagrzewało wszystko. Sądzę, że jak będzie różnica, to znikoma, a poza tym musielibyśmy wiedzieć, jak się nagrzewał wcześniej konkretny silnik w konkretnych warunkach. Bardziej miarodajna mogłaby być charakterystyka tego nagrzewania, mianowicie przy niesprawnym termostacie była by to linia narastająca łagodnie, natomiast przy sprawnym początek byłby bardziej stromy, a po otwarciu termostatu nastąpiłby chwilowy delikatny spadek, a następnie już łagodniejsze narastanie do 90°C.


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 06:29.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.