Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford C-MAX (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=120)
-   -   [C-MAX 2003-2007] jaki olej do silnika 1,6tdci BEZ PDF-u (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=95723)

c-matix 16-12-2011 18:28

Odp: jaki olej do silnika 1,6tdci BEZ PDF-u
 
Ja śmigam na Fordowskim 5/30 i zadnych problemów i zadnych wycieków.Mam wszędzie suchutko nawet przy odmie mam tak minimalnie przypocone że aż miło

msb 20-12-2011 18:07

Odp: jaki olej do silnika 1,6tdci BEZ PDF-u
 
5W-30 Formula F (14E9EE) - jest ok

Peter_21 10-10-2013 11:47

Odp: jaki olej do silnika 1,6tdci BEZ PDF-u
 
Mam wymienić olej na zimę i dlatego odgrzebuje stary temat..

Co powiecie na te oleje:

TOTAL QUARTZ 9000 FUTURE NFC 5W30
VALVOLINE SYNPOWER 5W30
OLEJ MOBIL 1 ESP FORMUŁA 5W30
Olej Mobil Super 3000 5w30X1 FE

Czy warto patrzyć na specyfikacje "Ford WSS M2C 913" czy patrzeć na markę? Ostatnim samochodem pomykałem na Valvoline i nie bylo problemów, nie wiem czy Fordy lubia tego producenta..

wiktor20501 10-10-2013 19:14

Odp: jaki olej do silnika 1,6tdci BEZ PDF-u
 
Wszystko ok ale ten silnik nie jest forda, to konstrukcja i produkcja francuskiej grupy PSA. W związku z tym może należy brać pod uwagę specyfikację dla HDI ?

kikun 10-10-2013 20:00

Odp: jaki olej do silnika 1,6tdci BEZ PDF-u
 
z tych co wymieniłes to normę PSA co do 1.6 HDI/TDCI spełnia Mobil 1 ESP5W30 ja używam go i w focusie i w p407 i żadnych zastrzeżeń nie mam

Czesiek_ze 10-10-2013 20:35

Odp: jaki olej do silnika 1,6tdci BEZ PDF-u
 
Do aut aAmerykańskich amerykański olej "Platinium" --do Niemieckich niemiecki olej "Platinium" ITD.....

ppaw01 10-10-2013 20:53

Odp: jaki olej do silnika 1,6tdci BEZ PDF-u
 
Niezły reklamowy żart...
Ja niestety kiedyś w focusie 1,6tdci skusiłem się na ten olej i niestety pojeździłem 2 dni. Według mechanika coś się wytrąciło w filtrze. Nie wiem czy to była prawdziwa przyczyna, ale olej musiałem wymienić.

Peter_21 11-10-2013 09:25

Odp: jaki olej do silnika 1,6tdci BEZ PDF-u
 
Poczytałem trochę postów na forum francowatych i koledzy polecaja do silników zamiast oleju 5W30 zalanie olej 5W40... jak to w końcu jest?....piszą ze 5W30 zalewać tylko do silników z DFP (ja na szczęście nie ma tego dobrodziejstwa ) więc zastanawiam się nad zalaniem olejem 5W40...

Peter_21 14-10-2013 09:44

Odp: jaki olej do silnika 1,6tdci BEZ PDF-u
 
chyba wszystkim olej wychodzi już bokiem więc zadam ostatnie pytanie... czy TOTAL QUARTZ 9000 5W40 ( korci mnie jeszcze na VALVOLINE SynPower 5w40 ale cenowo dużo lepiej wychodzi Total ) jest pełnym syntetykiem czy to jednak półsyntetyk?

inhalt 14-10-2013 19:43

Odp: jaki olej do silnika 1,6tdci BEZ PDF-u
 
Cytat:

Napisał Peter_21 (Post 2088492)
polecaja do silników zamiast oleju 5W30 zalanie olej 5W40... jak to w końcu jest?.

To jest tak, że najpierw warto zrozumieć co oznaczają te liczby. Nie wdając sie w teorię oznaczenie 5W30, 5W40 itp. pokazuje TYLKO zakres temperatur, dla których olej spełnia swoją normę. SWOJĄ normę! Czym ten zakres większy tym "bardziej wielosezonowy" jest olej.
Zwykle oleje lepszej jakości są bardziej stabilne w szerokim zakresie temperatur. Ale to nie jest podstawa doboru oleju. Najwygodniej jest kupować olej, który spełnia minimum normę zalecana przez producenta do danego silnika lub wyższą.
Absolutnie nie ma możliwości powiedzenia na podstawie samej normy lepkościowej (np. 5W30 itp.) który olej jest lepszy.

Zasadniczo do silników typu TDCi (HDi) warto jest lać olej syntetyczny. Po prostu baza jest bardziej stabilna niż oleju HC. Jeśli on spełnia lub przekracza normy lepkościowe i koniecznie spełnia lub przekracza normy jakościowe to można go lać śmiało niezależnie od producenta.
Tylko po co pamiętać to wszystko? Lepiej po prostu czytać normę producenta silnika / samochodu i tyle. Nie kupować nic poniżej, ale zakres lepkościowy zawsze można zwiększyć (np. kupując olej 5W40 zamiast 5W30, ale tylko pod warunkiem, że spełnia normy jakościowe).

Dyskusja przetoczyła się kiedyś przez fora MB w De. Wypowiadał się tam znawca pod nickiem "SternDoktor". Nie wnikajac w całą treść dyskusji (kilkanaście stron maszynopisu) można było wywnioskować, że olej LiqueMoly jest ok. Może nawet lepszy Mobil 1 (full syntetyk).
Najważniejsza była jednak zupełnie inna konkluzja - znacznie mniej ważne jest jaki olej lejesz (o ile mieści się w normach) niż to jak często go wymieniasz. Lepiej lać tańszy olej i wymieniać częściej niz wierzyć w LongLife. Zasadniczo 15 tys. km to jest max przebieg dla długowiecznej pracy silnika. U nas w 2.0 TDCi wymiana jest co 20 tys. - trochę za rzadko. Ale w Oplu CDTi jest co 30 tys. km i to juz dramat. Na krótką metę ok - jest tanio w serwisie. Ale na długą metę (np. 300 tys. km) to już kiepsko, bardzo kiepsko.

W Fordzie: a) leją olej bardzo nie rewelacyjny; b) wymieniają go zbyt rzadko. Ale cóż - takie czasy, że stempelek w ASO i ew. gwarancja jest ważniejsza od poprawności technicznej.


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 16:56.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.